katarzyna

św. Katarzyna ze Sieny

mistyczka, doktor Kościoła
wspomnienie: 29 kwietnia

Nie umiała nawet pisać, ale posiadała niezwykłą mądrość. Dyktowała rozprawy teologiczne i prowadziła korespondencję z takimi osobami jak królowie, kardynałowie, a przede wszystkim papież. W swoim krótkim, 33-letnim życiu wpłynęła na historię chrześcijaństwa i jest zaliczana do doktorów Kościoła. Zadziwia to szczególnie, jeśli uświadomimy sobie, jaka była pozycja społeczna kobiet w jej czasach, czyli w późnym średniowieczu.

Początki też nie były łatwe. Jej matka nie chciała się zgodzić, żeby wstąpiła do zakonu, a nawet utrudniała jej praktyki religijne. Katarzyna nie zniechęcała się. Już w dzieciństwie złożyła prywatny ślub czystości i łączyła obowiązki domowe z pomocą biednym oraz głębokim życiem modlitewnym. Nie miała jeszcze 18 lat, kiedy zaczęli gromadzić się wokół niej ludzie z różnych stanów: od wieśniaków po dyplomatów. Spotykali się na wspólne modlitwy i rozważania, a Katarzyna była dla nich duchową Matką.

Walczyła przede wszystkim o jedność Kościoła, który kochała tak jak samego Boga. Ale potrafiła angażować się też w osobiste sprawy ludzi, stając się moralnym autorytetem albo mediatorką w rodzinach. Odwiedzała i skłaniała do nawrócenia publicznych grzeszników albo skazańców oczekujących na wyrok śmierci.

Ci, którzy nie posiadają Boga, nie mogą być nasyceni, choćby posiedli cały świat.