Dlaczego to takie ważne?
Mówiliśmy już sporo o znaczeniu Kościoła.
– Przede wszystkim o tym, że Kościół jest pomysłem Jezusa.
– On nie tylko chce, żebyśmy byli blisko Boga i żebyśmy byli dobrymi ludźmi. Chce też, żebyśmy byli wspólnotą, rodziną.
– Tylko w Kościele Pan Jezus daje nam swoją obecność przez sakramenty.
– I to Jezus powierzył Apostołom misję nauczania, organizowania i prowadzenia Kościoła. Dziś następcami Apostołów są biskupi. Między innymi bp Romuald, który udzieli Ci bierzmowania.
Zachęcam, żebyś wrócił(a) do materiałów podsumowujących spotkanie o Kościele. Jest tam wszystko, co najważniejsze. Poświęć chwilę przede wszystkim na przeczytanie i przemyślenie przynajmniej jednego z podanych fragmentów Pisma Świętego.
Zająć miejsce w ławce
Niektórzy ludzie chodząc do kościoła zawsze siadają w tym samym miejscu. Są przyzwyczajeni, zawsze siedzą koło tych samych osób i czują się jak u siebie.
Bierzmowanie to takie zajęcie swojego miejsca, ale bardziej duchowo. To dobra okazja, żeby uświadomić sobie, że nie jesteś przypadkiem we wspólnocie i instytucji Kościoła. Że masz tu swoją rolę, że jesteś potrzebny(a) i ważny(a). Że przyprowadził Cię tu sam Pan Jezus. (Patrz: fragment książki “Zraniony Pasterz” w materiałach).
Zastanów się, co możesz dać wspólnocie chrześcijańskiej, a może konkretniej: wspólnocie parafialnej. Nawet jeśli nie będzie to na razie żadne konkretne zadanie, aktywność. Ważna jest już sama świadomość, że jesteś częścią takiego “chóru” – wspólnoty ludzi, którzy chcą wielbić Boga swoim życiem i naśladować Chrystusa. Że nie jesteś w tym sam(a).
Patron
Jeśli obejrzałeś(aś) filmik z materiałów, to wiesz, że Kościół tworzą nie tylko ludzie na ziemi, ale też święci w niebie i pokutujący w czyśćcu. Ze świętych bierzemy przykład, a także prosimy o ich modlitwę, duchowe wsparcie z nieba.
To dobry moment, żebyś pomyślał(a) o swoim patronie, może poczytał(a) coś jeszcze o nim/niej. No i pomodlił(a) się do tego świętego. Zwróć się do niego/niej jak do starszego przyjaciela.
Możesz też odmówić litanię do świętych ułożoną z tych imion, które wybrali wszyscy kandydaci w tym roku. W ten sposób pomódl się za pozostałych kandydatów – bo to przecież razem z nimi wszystkimi tworzysz Kościół.