4. Jezus (29.10)

BÓG UKRYTY

Na poprzednim spotkaniu mówiliśmy o wierze w Boga. Przyjmujemy Go jako Stwórcę i Ojca. Ale to nie wszystko.

Kiedy już uwierzymy, że Bóg istnieje i nas stworzył, to chcemy się do Niego zwracać, poznawać Go, zbliżać się do Niego. A On pozostaje ukryty. Jest niewidzialny, jest daleko (przynajmniej tak sobie możemy wyobrażać). Skąd mamy wiedzieć, że nasze przekonania o Nim są słuszne?

I tutaj z pomocą przychodzi Jezus Chrystus – Bóg, który stał się człowiekiem.

BÓG SIĘ POKAZUJE

Kim dla Ciebie jest Jezus – to kluczowe pytanie. Odpowiedź na to pytanie ma decydujący wpływ na to, jak ukształtujesz swoje życie.

Ale żeby osobiście na nie odpowiedzieć, trzeba zmierzyć się z kilkoma faktami:

POZNAWAĆ JEZUSA

Jezus to Bóg, który stał się człowiekiem. Dzięki temu możemy Boga traktować w sposób bardzo osobisty, poznawać Go i żyć w relacji z Nim. Oczywiście nie mamy okazji poznać Jezusa fizycznie, ale byli ludzie, którzy mieli taką możliwość. Natomiast nam to spotkanie umożliwia Pismo Święte, a przede wszystkim Ewangelia.

Posłuchaj teraz fragmentu wypowiedzi człowieka, który poznał Jezusa i odkrył w Nim Przyjaciela. A stało się to w więzieniu.

(Teraz obejrzyj tylko kilka minut od zaznaczonego fragmentu: 26:00 – 33:00, a jak będziesz miał(a) więcej czasu, zachęcam do wysłuchania całości, bo historia tego człowieka jest bardzo ciekawa).

ISTOTA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Chrześcijaństwo to nie jest przede wszystkim:
– ideologia
– system moralny
– zbiór zasad życia
– koncepcja powstania świata
– organizacja religijna

Chrześcijaństwo polega na byciu w relacji z Jezusem Chrystusem. On mówi “pójdź za Mną”, a my odpowiadamy i zaczynamy być Jego uczniami.

Bycie chrześcijaninem

polega na relacji z Jezusem Chrystusem

Oczywiście będzie też czas na przykazania i inne nauki, czas na cuda i na cierpienia, na tworzenie wspólnoty religijnej, hierarchię i sakramenty. Ale to wszystko ma sens tylko, jeśli najpierw przyjmiemy Jezusa jako swojego Przyjaciela.

ĆWICZENIE DUCHOWE

Przeczytaj fragment Ewangelii i poświęć kilka minut na przemyślenie poniższych punktów.

Mt 4, 18-22 (możesz skorzystać z tego linku – nawet odsłuchać fragment – ale najlepiej jak weźmiesz księgę Pisma Świętego).

– Wyobraź sobie tę scenę. Rybaków nad jeziorem. Mężczyzn, którzy mają swoją pracę, swój rybacki biznes, ojca, kolegów, klientów, łódź, sieci. A Jezus nie był jeszcze przywódcą religijnym, znaną postacią, Chrystusem. Jak to możliwe, że tacy dorośli ludzie “zostawili wszystko i poszli za Nim”?

– Spróbuj szczególnie wyobrazić sobie samego Jezusa, jak stoi nad brzegiem, i Jego głos, wypowiadający słowa “pójdźcie za Mną”.

– A teraz wyobraź sobie, że Jezus przychodzi do Ciebie. I mówi to samo: “pójdź za Mną”. Odpowiedz Mu.

POTWIERDZENIE

Skoro dotarłeś(aś) do końca, to proszę, daj mi znać, że zapoznałeś(aś) się z tymi materiałami.

Wypełnij, nawet jeśli byłeś(aś) na spotkaniu i zaglądasz tu z ciekawości.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.