5. Jezus – grupki (18/19.11)

PYTANIE

Najważniejsze pytanie z tego całego przygotowania brzmi: KIM JEST JEZUS? Albo: KIM DLA CIEBIE JEST JEZUS? Jeśli jeszcze nie widziałeś(aś), to koniecznie obejrzyj ten filmik z poprzednich materiałów.

Problem w tym, że nie mamy okazji osobiście poznać Jezusa, tak jak na przykład apostołowie. Odkąd wstąpił do nieba, można polegać tylko na tym, co przekazują nam inni. Wiara w Jezusa jest oparta na zaufaniu do ludzi. Nie tylko do tych pierwszych, naocznych świadków. Także do kolejnych pokoleń. Do ludzi, którzy dzisiaj żyją w przyjaźni z Jezusem i mogą się tym dzielić. Kilka przykładów jest w następnym filmiku:

JEZUS ZNALAZŁ SPOSÓB

Jezus jednak znalazł sposób, żeby się z nami komunikować. Żeby przekazać nam prawdę o Sobie, nie tylko przez opowiadanie innych ludzi. Takim sposobem jest EWANGELIA. Z jednej strony zawiera ona wspomnienia naocznych świadków. Tych, którzy Jezusa znali osobiście, słuchali Jego nauk, widzieli cuda, widzieli Go także po zmartwychwstaniu. Ale to nie wszystko.

EWANGELIA TO ŻYWE SŁOWO

To znaczy: nie jest tylko zapisem wydarzeń z przeszłości. Kiedy czytamy Ewangelię, Jezus może przemawiać do nas, tu i teraz, osobiście, w konkretnej sytuacji naszego życia.

Ten sam Bóg, który natchnął Ewangelistów do spisania historii i słów Jezusa, przemawia do Ciebie, kiedy otwierasz Biblię. Jeśli robisz to z wiarą, to zauważysz, że słowa Ewangelii odpowiadają na Twoje bieżące pytania. I mogą prowadzić Cię w aktualnych wydarzeniach Twojego życia.

ĆWICZENIE DUCHOWE

Spróbujmy teraz sięgnąć do tego Żywego Słowa. Będzie to refleksja nad fragmentem Ewangelii (Mk 10, 46-52). W jej trakcie pojawią się pytania i chwile ciszy na osobiste przemyślenia. Jeśli będziesz potrzebować więcej czasu, to po prostu zatrzymaj odtwarzanie i wznów, kiedy będziesz gotowy(a).

ZRÓB TO SAM

Zachęcam Cię bardzo, żebyś sam(a) próbował(a) takiego rodzaju modlitwy – modlitwy Ewangelią. Dla ułatwienia warto skorzystać z bardzo prostego schematu:

1. Przyjdź
Znajdź czas i miejsce. Wycisz się. Uświadom sobie, że chcesz nie tylko czytać Biblię, ale przede wszystkim spotkać się z Jezusem i słuchać Go. On jest przy Tobie.

2. Posłuchaj
Przeczytaj jakiś krótki fragment Ewangelii. Kilka razy. Pomyśl o nim, powyobrażaj sobie. Zastanów się, co Jezus chce Ci osobiście powiedzieć przez ten fragment. Możesz skupić się na jednym zdaniu, a nawet słowie, które porusza twoją wyobraźnię lub sumienie.

3. Odpowiedz
Powiedz Jezusowi, co masz w sercu. Podziękuj lub poproś. A jeśli nic nie rozumiesz, powiedz: „Jezu, nie rozumiem”. Bądź przede wszystkim szczery.

POTWIERDZENIE

Skoro dotarłeś(aś) do końca, to proszę, daj mi znać, że zapoznałeś(aś) się z tymi materiałami. Napisz maila na adres: bierzmowanie.parafiakarczew@gmail.com. Możesz dodać coś od siebie, np. czy Ci się podobało. Ale wystarczy sama informacja: przeczytałem(am) materiały ze spotkania 5.

Napisz także jeśli byłeś(aś) na spotkaniu i zaglądasz tu z ciekawości.