1. Wprowadzenie

Uwaga

Spotkanie kandydatów do bierzmowania trwa ok. godzinę. Jeśli nie było Cię na spotkaniu, masz obowiązek uczciwie poświęcić czas na osobiste zapoznanie się z tymi materiałami. Nie tylko je przejrzeć, ale dokładnie przeczytać, przesłuchać i pomodlić się. Całość nie powinna zająć mniej niż 30 minut, musisz z góry wygospodarować ten czas. Pamiętaj też, że ksiądz może zapytać Cię o to, co zapamiętałeś/aś z tych materiałów.

BAJKA O ORLE

Posłuchaj bajki o orle w kurniku i co ona ma wspólnego z przygotowaniem do bierzmowania.

OMÓWIENIE ZASAD I SPRAWY ORGANIZACYJNE

Na pierwszym spotkaniu, oprócz wyjaśnienia, czym jest bierzmowanie i o co chodzi w przygotowaniu, omawialiśmy zasady współpracy. To, co najważniejsze, dostaliście na kartkach przed zapisaniem się i jest też wypisane na tej stronie. Ale warto wyjaśnić kilka najważniejszych punktów i podać ich głębsze znaczenie.

1. Stawiamy na samodzielność
Bierzmowanie jest nazywane “sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej”. Wyrazem tej dojrzałości jest to, że kandydat potrafi zadbać o swoje przygotowanie. Nie jest to sprawa rodziców. Sam masz pilnować obecności na spotkaniach, sam troszczyć się o udział w Mszach świętych i nosić indeks, sam pamiętać o modlitwie. Sam troszczyć się o wyjaśnienie, jeśli zdarzy się jakaś wątpliwość albo problem organizacyjny. Ksiądz będzie pomagał, ale nikt nie przyjmie bierzmowania za Ciebie.

2. Coniedzielne Msze święte
Jednym z obowiązków katolika (pierwsze przykazanie kościelne) jest udział w Mszy świętej w każdą niedzielę (i w święta nakazane). Przyzwyczajamy się do tego, że co tydzień rzeczywiście przeżywamy Eucharystię i traktujemy ją jako spotkanie z Bogiem. Jeśli masz w tym jakieś wątpliwości albo trudności, to na razie możesz traktować to jako obowiązek w ramach przygotowania do bierzmowania. Ale jeśli przed bierzmowaniem nadal nie będziesz miał takiej decyzji, żeby zawsze w niedzielę być w kościele, to by znaczyło, że nie jesteś jeszcze gotów przyjmować tego sakramentu. Bo nie ma życia chrześcijańskiego bez coniedzielnej Eucharystii.

3. Wewnątrz kościoła
Przez cały okres przygotowania staramy się pracować nad tym, żeby jak najlepiej i jak najsensowniej wypełniać tę podstawową praktykę religijną. Skoro już przyszedłeś do kościoła, to bez sensu byłoby zmarnować ten czas. A udział we Mszy świętej jest czymś trudnym. Nie jest łatwo się skupić, wsłuchać, modlić razem z innymi. Jeszcze trudniej jest, kiedy ktoś stoi na zewnątrz kościoła albo chowa się w jakimś kącie. Dlatego staraj się zająć zawsze takie miejsce, żeby widzieć ołtarz. Jako zasada: nie wolno uczestniczyć w Mszach świętych i nabożeństwach na zewnątrz kościoła, w przedsionku i w tylnych kaplicach. W tych miejscach też księża nie będą zbierać indeksów.

4. Indeksy
Indeksy dajemy księdzu w czasie zbierania tacy. Odbieramy po Mszy świętej w zakrystii. Jeśli jest więcej indeksów, weź wszystkie z zakrystii i rozdaj pozostałym osobom przed wejściem.

5. W innej parafii
Oczywiście można uczestniczyć w Mszach świętych w innym kościele. Wtedy też weź ze sobą indeks. W wielu parafiach jest taki sam zwyczaj, że księża zbierają indeksy razem z tacą. A jeśli nie, to po Mszy idź do zakrystii i poproś o podpis.

6. Obecność na spotkaniach
Każdy temat, który będziemy omawiać na spotkaniach, jest ważny. Ale nie chodzi tylko o wiedzę. Liczy się sama obecność w świątyni, spotkanie z księdzem lub animatorem i z innymi kandydatami, wspólna modlitwa, czas na refleksję.
Dlatego tak ważna jest obecność na każdym spotkaniu. Trzy nieobecności to maksimum, którego nie można przekroczyć, niezależnie od powodów.

ĆWICZENIE  DUCHOWE

Pomódl się, tak jak umiesz, za siebie i za innych kandydatów. Poproś Boga o dobre natchnienia i o to, żeby Ci się chciało. Powiedz Jezusowi, że chcesz dać Mu szansę, żeby pokazał Ci swoją drogę i przekonał, że warto nią iść.

Poświęć uczciwie dłuższą chwilę na tę modlitwę. Nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajony do osobistego zwracania się do Boga, spróbuj. Możesz dodać do tego np. dziesiątkę różańca albo z Pisma Świętego: Psalm 23 (może być tutaj – online, ale najlepiej weź księgę Biblii).

POTWIERDZENIE

Skoro dotarłeś(aś) do końca, to proszę, daj mi znać, że zapoznałeś(aś) się z tymi materiałami.

Wypełnij, nawet jeśli byłeś(aś) na spotkaniu i zaglądasz tu z ciekawości.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.