Wprowadzenie
Zapraszam Cię do pogłębionego przygotowania duchowego w ostatnich dniach przed bierzmowaniem. Plan wygląda następująco:
Poniedziałek – Chrzest
Rozważanie o chrzcie, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Wtorek – Duch Święty
Rozważanie o zesłaniu Ducha Świętego. Modlitwa o siedem darów.
Środa – Kościół
Rozważanie o swoim miejscu we wspólnocie chrześcijańskiej. Modlitwa za wstawiennictwem patrona.
Oprócz tego świetnie byłoby, gdybyś w tych dniach podjął/podjęła dodatkową modlitwę, post i jałmużnę. Warto np. przyjść dodatkowo na Mszę świętą, odmówić różaniec. Postarać się o wyciszenie, np. ograniczyć media społecznościowe, multimedia i gry. Albo podjąć tradycyjny post od jedzenia.
Oczywiście, że jest to trudne w normalnym tygodniu szkoły i różnych zajęć. Masz naukę, masz inne obowiązki… Ale takie jest właśnie życie chrześcijańskie. Przyzwyczajamy się do tego, że nie będzie lepszych dni na znalezienie czasu dla Boga. Zawsze trzeba walczyć o miejsce wiary wśród codziennych spraw.
Znaczenie chrztu
Wielokrotnie mówiliśmy, że bierzmowanie jest uzupełnieniem chrztu. Razem z Eucharystią te trzy sakramenty tworzą całość wtajemniczenia chrześcijańskiego. Dlatego żeby dobrze przeżyć bierzmowanie, trzeba zadać sobie pytanie: co to znaczy, że jestem ochrzczony/a?
Pismo Święte
Przeczytaj i zastanów się nad tymi fragmentami (albo chociaż jednym z nich). Możesz kliknąć w link, ale najlepiej jak weźmiesz papierową Biblię i wyszukasz te teksty. Kontakt z fizycznym Pismem Świętym ma lepszy klimat. Widzisz też szerszy kontekst, a nie tylko fragment oderwany od całości.
Nie musisz wszystkiego rozumieć. Wystarczy że wysłuchasz tych słów ze świadomością, że to Pan Jezus mówi do Ciebie. Przypomina, że narodziłeś/aś się dwa razy. I że jesteś zanurzony/a (“chrzcić” – “baptidzein” dosłownie znaczy “zanurzać”) w Jego śmierci i zmartwychwstaniu.
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
W czasie liturgii bierzmowania będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kilka pytań o to, czy wyrzekasz się zła i czy wierzysz w Boga.
Dzisiaj proponuję Ci rozbudowaną formę tego odnowienia. Najlepiej odmówić je w postawie stojącej – oznacza ona godność chrześcijanina, który jest dzieckiem Bożym. Jest też związana z gotowością działania. Stoję, bo za chwilę ruszę w drogę, żeby wcielać w życie tę wiarę, którą wyznałem.
Potraktuj to jako modlitwę i jako przygotowanie do czwartkowej liturgii. Jeśli któreś pytanie wzbudzi Twoje wątpliwości, możesz przerwać odtwarzanie i zastanowić się nad nim. Tak, żeby odpowiedź był świadoma.
Dziękczynienie
Możesz jeszcze w osobistej modlitwie podziękować Bogu za dar chrztu. Za oczyszczenie z grzechów i nowe życie. Za wiarę i Jego miłość. Itd.