św. Maksymilian Maria Kolbe

1894 – 1941
ksiądz (franciszkanin), męczennik
wspomnienie: 14 sierpnia

Człowiek bardzo inteligentny i zdolny. Po studiach w Rzymie wrócił do Polski nie tylko z doktoratem z teologii i filozofii, ale także z takimi zainteresowaniami z matematyki i fizyki, że wymyślił wstępny projekt statku kosmicznego (w 1918 roku!). Był człowiekiem niesamowicie pracowitym, fenomenalnym przywódcą i organizatorem. A to wszystko dla… Maryi.

Dla niej chciał podbić świat. Gromadził tysiące ludzi w Rycerstwie Niepokalanej. Założył od zera miasteczko Niepokalanów. Czasopismo Rycerz Niepokalanej wydawał w setkach tysięcy egzemplarzy, w kilku językach. Uruchomił Radio Niepokalanów. W Japonii kontynuował swoje dzieło nie znając nawet słowa po japońsku. Twierdził, że środkiem transportu misjonarza powinien być najnowszy, najszybszy model samolotu.

W czasie drugiej wojny światowej nie zgodził się na przyjęcie niemieckiego obywatelstwa. Kiedy aresztowało go gestapo, powiedział: “Idę teraz gdzie indziej pracować dla Niepokalanej”. W obozie koncentracyjnym Auschwitz pocieszał i pomagał innym. Dobrowolnie poszedł na śmierć głodową za innego więźnia.

Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości.