Franciszek

św. Franciszek z Asyżu

1181 – 1226
diakon, zakonnik

Miał bogatych rodziców i w młodości prowadził dość beztroskie, rozrywkowe życie. Organizował uczty dla przyjaciół i marzył, by zostać sławnym rycerzem. Zmienił podejście po rocznym pobycie w więzieniu i ciężkiej chorobie. Zaczęło go ciągnąć do modlitwy i bardziej wartościowego życia. Postanowił naśladować Jezusa przede wszystkim przez ubóstwo. Zrezygnował z wszelkiej własności, nawet swoje drogie ubranie oddał ojcu i zaczął chodzić w habicie. Był to ogromny skandal w tamtych czasach.

Pewnego razu Chrystus przemówił do niego podczas modlitwy: “Napraw mój dom, który cały idzie w ruinę”. Stopniowo zrozumiał, że chodzi o Kościół. Zaczął więc nauczać, wzywać do nawrócenia. Ze swoich uczniów i przyjaciół stworzył wspólnotę, która istnieje do dziś i gromadzi tysiące ludzi na całym świecie. Franciszek i jego zakon wywarł wielki wpływ na styl życia chrześcijańskiego w średniowieczu i nadal wywiera. (Imię obecnego papieża nie jest przypadkowe). 

Wielu ludzi kojarzy go z miłością do przyrody, jest nawet patronem ekologów. Ale przede wszystkim kochał Stwórcę przyrody. Często rozmyślał o męce Pańskiej. Ogromnie cenił Pismo Święte i Eucharystię.

Dowiedz się więcej