św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein)

1891 – 1942
siostra zakonna, męczennica, doktor Kościoła
wspomnienie: 9 sierpnia

Była Żydówką, wychowaną przez bardzo religijną matkę, jednak mając 14 lat odrzuciła judaizm i uznała się za ateistkę. Odkryła Boga na nowo w wieku 30 lat, ale w Kościele Katolickim. Pomógł jej w tym przykład dobrych chrześcijan, lektura pewnej książki religijnej oraz studia – była profesorem filozofii.

Jej europejska kariera naukowa jako kobiety była czymś wyjątkowym na początku XX wieku. Później w swoich rozważaniach i pismach poświęciła wiele uwagi sprawom chrześcijańskiego feminizmu. Wiedziała, że nie chodzi o zatarcie różnic między kobietami a mężczyznami. Nie wystarczy też zrównanie praw obu płci, chociaż jest to konieczne. Ale przede wszystkim trzeba dostrzec wyjątkowe powołanie, które Bóg wpisał w naturę człowieka, stwarzając nas kobietami i mężczyznami.

Kiedy już odnalazła Boga, postanowiła poświęcić się Mu całkowicie: wstąpiła do zakonu karmelitanek. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez Niemców i zabita w Auschwitz. Jeszcze w obozie przed śmiercią pocieszała i pomagała innym więźniarkom, pełna spokoju i miłości.

Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział.