św. Augustyn z Hippony

biskup, filozof
wspomnienie: 28 sierpnia

W młodości marzył o trzech rzeczach: zaszczytach, pieniądzach i małżeństwie. Ale pasjonowała go też wiedza i kultura. Otaczał się inteligentnymi ludźmi, kochał książki, dyskusje i teatr. Chciał zostać adwokatem i słynnym mówcą (influencerem?). Robił karierę, a jednocześnie szukał swojej duchowej drogi w różnych systemach (np. w filozofii manichejskiej albo w astrologii). Tymczasem przepych, sława, pieniądze, a nawet wiedza okazywały się czymś płytkim, niewystarczającym. A on chciał “prawdziwego życia”.

Jego matka (św. Monika) była bardzo religijna, ale nie udało jej się wychować syna do wiary. Za to wytrwale przez 33 lata modliła się o jego nawrócenie. Przekonał się do chrześcijaństwa, kiedy udało mu się połączyć wiarę i rozum. Mówił: “Musisz zrozumieć, aby uwierzyć. Musisz uwierzyć, aby zrozumieć”. Kilka lat po przyjęciu chrztu został księdzem, a potem biskupem. Szybko stał się ogromnym autorytetem, walcząc o właściwe rozumienie wiary oraz o jedność Kościoła. Do dzisiaj teologia wiele czerpie z jego mądrości; zaliczamy go do tzw. Ojców Kościoła.

Stworzyłeś nas ku sobie, Boże, i niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie.