św. Andrzej Bobola

ksiądz, męczennik

Doskonały przykład dla tych, którzy chcą pracować nad swoim charakterem. W młodości był bardzo porywczy, niecierpliwy, kłótliwy. Z czasem przekuł swój temperament w siłę potrzebną do pracy ewangelizacyjnej i pomagania ubogim. Robił to z wielkim zapałem i poświęceniem na terenach, gdzie panowała ogromna bieda, alkoholizm i analfabetyzm.

Pomagał wszystkim potrzebującym, niezależnie od ich wiary. Wielu wyznawców prawosławia zachwyconych jego dobrocią i mądrością przeszło do Kościoła katolickiego. Banda prawosławnych Kozaków wykorzystała to jako pretekst, aby go torturować. Chcieli, żeby wyparł się Kościoła i przeszedł na prawosławie. A on do końca powtarzał: “Jestem księdzem katolickim. W tej wierze się urodziłem i w niej pragnę umrzeć”.