św. Tomasz More (Morus)

polityk, męczennik
wspomnienie: 22 czerwca

Zanim został uwięziony, jego życie było niemal idealne. Nie tylko święte, ale też wypełnione powodzeniem i sukcesami. Już mając 24 lata był profesorem prawa. Stopniowo zrobił karierę w polityce, aż został kanclerzem króla. Był wybitnym intelektualistą; oprócz prawa pasjonował się też literaturą, filozofią i teologią, a także muzyką i malarstwem. Zostawił wiele dzieł literackich, które do dzisiaj inspirują. Miał szczęśliwe małżeństwo i czworo dorosłych dzieci. Był gościnny, towarzyski. Angażował się charytatywnie, nie tylko dając pieniądze, ale osobiście interesując się losami biednych. Codziennie chodził na Mszę świętą.

Problem pojawił się, kiedy król Henryk VIII nie otrzymał od papieża zgody na rozwód. Postanowił wtedy odrzucić religijne zwierzchnictwo Ojca Świętego i ogłosił się głową Kościoła w Anglii.

Tomasz był jedynym świeckim urzędnikiem w całym kraju, który odmówił podpisania dokumentu, uznającego władzę króla nad Kościołem. Za to został uwięziony, a po kilku miesiącach ścięty. Umarł nie tylko jako ofiara pychy i nieczystości króla. Umarł za wierność swojemu sumieniu, które kazało mu postąpić inaczej niż wszyscy wokół. Umarł za wiarę w Kościół i w Bożą władzę nad Kościołem.

Umieram jako dobry sługa króla, ale przede wszystkim sługa Boga.